cropped-logo-1.png
RADYASYONA KARŞI İLAÇ GELİŞTİRİLİYOR

Japonya’da meydana gelen nükleer santral patlaması ve oluşan radyasyon sızıntısı birçok ülkeyi korkutmuş durumda. Bunun sonucunda başta ABD olmak üzere diğer ülkeler de önlem alabilmek için bir takım araştırmalara başladı. Hadi gelin bu araştırmalara bir göz atalım.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri; radyoaktif maddelerin çeşitli yollarla insan vücuduna girebileceğinden DNA’ya, dokulara ve organizmalara kalıcı hasarlar verebileceğinden bahsetti. Söz konusu durumlarla karşılaşılmaması için ya radyoaktif maddelerin vücuda girişinin engellenmesi ya da vücuda giren bu maddelerin mümkün olan en kısa sürede vücut dışına atılması gerektiğini belirtti. Bunun üzerine Amerikan ilaç araştırma firması CEO’su Ramiş Kumar, radyoaktif maddelere karşı bir ilaç geliştirmek için Savunma Bakanlığı araştırma laboratuvarından uzmanlarla çalışma kararı aldı. Araştırmalar sonucu içerisinde 4-karboksistiril-4-klorobenzilsülfonun sodyum tuzu bulunan ‘Ex-Rad’ adında bir ilaç keşfedildi. Araştırmacı Kumar, ilacın radyoaktif maddelerden hasar görmüş hücreleri kurtarma etkisine sahip olduğunu ve eğer radyoaktif madde vücuda girmeden önce kullanılırsa hücreleri koruyabildiğini açıkladı. Radyoaktif ışınlar sonucu hasar gören DNA’nın onarımının da bu ilaç sayesinde gerçekleştiği öne sürülüyor.

İlk olarak ölümcül tüm vücut ışınlamasına maruz kalan farelerin deri altına enjekte edilen ilaç, farelerin hayatta kalma oranını artırarak ilk olumlu sonucunu verdi. Peki EX-Rad kullanılmaya başlandı mı? Bir bakalım. Gıda ve İlaç Dairesi ‘EX-Rad’ ın henüz onay almadığını, ilaç güvenliği için insanlar üzerinde de klinik deneyler yapıldığını ve bu araştırmalar bittiğinde onay alabileceğini belirtti. Mevcut araştırmalarla ilacın dozu ve yan etkileri belirlenecek; insanlara faydalı duruma geldiğinde hastane, araştırma laboratuvarı gibi çeşitli ortamlarda kullanılmaya başlanacak.

Radyasyonu önleyen ilacın görseli

Kaynakça;

1-Radyasyona maruz kalan hücrelerin onarımını sağlayan yeni bir ilaç geliştirildi. voaturkce

https://www.voaturkce.com/a/radyasyona-maruz-kalan-hucrelerin-onarmn-salayan-yeni-bir-ilacgelitirdiklerini--118838514/894470.html 14.06.2023 tarihinde alınmıştır.

2-ABD ‘de radyoaktif etkilere karşı geliştirilen ilaç insanlar üzerinde deneniyor. hurriyet

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/abdde-radyoaktif-etkilere-karsi-gelistirilen-ilac-insanlaruzerinde-deneniyor-422 14.06.2023 tarihinde alınmıştır.

Görsel;

https://www.google.com/search?q=EX-Rad+ilac%C4%B1&tbm=isch&ved=2ahUKEwiE46rkq__- AhUahqQKHWodBmUQ2-cCegQIABAA&oq=EXRad+ilac%C4%B1&gs_lcp=CgNpbWcQAzoECCMQJzoECAAQHjoGCAAQCBAeUNICWKIZYJsfaABwAHgA gAFviAHaBZIBAzEuNpgBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1nwAEB&sclient=img&ei=l1lmZMS7CZqMkgXqu pioBg&bih=754&biw=1536#imgrc=VYf7RvS6hKrf0M

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir