cropped-logo-1.png
SARA KAN GRUBU

Kan, insanlarda ve gelişmiş yapılı hayvanlarda bulunan damarlarda dolaşarak birçok yaşamsal faaliyeti gerçekleştiren plazma ve yuvarlardan oluşmuş kırmızı renkli yaşamsal bir sıvıdır.

Herkesin de bildiği gibi insanlarda; A, B, AB, 0 ile bunların pozitif ve negatifleri olmak üzere kan grupları mevcuttur. Bu kan grupları antijenlere göre belirlenmektedir. Yaklaşık otuz yıl önce bir kan grubu daha keşfedildi. Hadi gelin bu kan grubunun keşfediliş hikayesine bir göz atalım.

Sarah isimli bir genç kız rahatsızlığı sebebiyle hastaneye gitti ve birtakım tahliller uygulandı. Sonuçlar oldukça şaşırtıcıydı. Sarah’nın kırmızı kan hücresinde daha önce karşılaşılmayan bir antijen keşfedildi. Bu durum, genç kızın kırmızı kan hücrelerinin yüzeyindeki ana proteinlerden biri olan glikoforin A’yı kodlayan DNA dizisinde, tek bir nükleotidin değişimiyle meydana gelmişti. Araştırmacılar Sarah’nın ailesine ve hatta hayatta olan tüm akrabalarına da tahliller yaptılar. Sonuç Sarah’nın kan grubuyla aynıydı. Başlarda SARA kan grubu olarak adlandırılsa da araştırmacılar bu gruba ‘AİLE KAN GRUBU ‘ dedi.

Sara kan grubunun keşfinden yaklaşık 20 yıl sonra Kanada‘da bir anne doğum sırasında çok kan kaybetti ve anneyle bebeğe tahliller uygulandı. Tahliller sonucu anne ve bebekte kan uyuşmazlığı olduğu ortaya çıktı. Annede anti-SARA antikorlarına rastlandı. Araştırmalar daha derinleştiğinde ise annenin SARA NEGATİF, bebeğin ise SARA POZİTİF olduğu ortaya çıktı. Böylece SARA kan grubunun sadece iki ailede olduğu tespit edilerek artık tanınmış oldu.

Yazar: İrem Şener

KAYNAKÇA:

1-) Kan grubu sara. Webtekno.com

https://www.webtekno.com/kan-grubu-sara-h134487.html adresinden 5/8/2023 tarihinde alınmıştır.

2-) En nadir kan grubu. herkesebilim.org

https://www.herkesebilim.org/post/en-nadi%CC%87r-kan-grubu-sara adresinden 5/8/2023 tarihinde alınmıştır.

GÖRSEL KAYNAKÇA:

1-) https://www.google.com/search?q=sara+kan+grubu&sxsrf=APwXEdd1j2KWWCQ7_x92u433eexRnd5E2A:1687451873761&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj-94qMqNf_AhVqVvEDHaJ3AI0Q_AUoAXoECAIQAw&biw=1536&bih=754&dpr=1.25#imgrc=FmZzjbux340A1M

2-)Ön kapak, © armmypicca, 123RF Free Images

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir